Blog

11 Aralık 2015

7 Maddede İş Kazaları

7 Maddede İş Kazaları

Çatı Sanayici ve İşadamları Derneği (ÇATIDER) Başkanı M. Nazım Yavuz, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada her ölümlü üç iş kazasından birinin inşaat sektöründe yaşandığını belirterek, “Türkiye’de son 10 yılda 11 bini aşkın işçiyi iş kazasında kaybettik. Geçtiğimiz yıl 423 işçi inşaatlarda çalışırken, 298 işçi ise yüksekten düşme sonucu hayata veda etti. 2015 yılının ilk üç ayında ise 351 işçi iş kazasında hayatını yitirdi” dedi.

ÇATIDER Başkanı Nazım Yavuz, Türkiye’nin iş kazaları konusunda iyi bir karneye sahip olmadığını belirterek, İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi verilerine göre iş kazalarında Avrupa birincisi ve dünya üçüncüsü olduğunu vurguladı. Bu konuda son yıllarda önemli yasal değişiklikler yapıldığını da hatırlatan Yavuz, “Türkiye’de geçtiğimiz 10 yılda maalesef yaklaşık 11 bin işçi, iş kazalarında hayatını kaybetti. En fazla işçi ölümü, inşaat sektöründe yaşanıyor. Geçtiğimiz yıl 423 işçi inşaatlarda çalışırken, 298 işçi ise yüksekten düşme sonucu hayatını kaybetti. Bu konuda alınan yasal tedbirler kadar eğitim de çok önemli, sadece yasal düzenlemelerle sorunu çözemeyiz” dedi.

Yavuz, inşaat sektöründe meydana gelen kazaların ilk sırasında ‘yüksekten düşme’ olaylarının yer aldığını kaydederek, “Malzeme düşmesi ve malzeme sıçraması ise çok yaşanan diğer kazalar. Bu kazalarının sık görülmesinin temel sebepleri arasında, eğitimsizlik, ihmal, iş yerlerinde güvenlik önlemlerinin alınmaması ve işverenin bu tür önlemleri maliyet olarak görmesi gibi nedenler sıralanabilir. Standart bir iskele, uygun bir emniyet kemeri, kenar korumaları ya da en basitinden bir ağ gerilmesi bile düşmeleri önemli bir oranda engelleyebilir. İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin meslek içine yayılması ve bu konudaki bilinç düzeyinin, sektörde yer alan herkesi kapsayacak biçimde yükseltilmesi gerekiyor” dedi.

İş güvenliği eğitimi

İş kazalarının yüzde 98’inin insan hatasından kaynakladığını belirten Yavuz, şunları söyledi: “İnşaat sektörünün en önemli kollarından biri olan çatılarda çalışacak kişilerin yüksekte çalışma ve iş güvenliği konularında eğitimleri ve sertifikaları olmalı.

Ağır cezai yaptırımlar

İş sağlığı ve güvenliği konusunda işverenlere büyük görev düştüğünü söyleyen Yavuz, “2013 yılı itibarıyla yürürlüğe giren 6331 Sayılı Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Kanunu, bir çalışanı dahi olsa tüm işverenleri ilgilendiriyor, işverene birçok yükümlülük getiriyor ve ağır cezai yaptırımlar öngörüyordu. Kanunla ilgili 23 Nisan 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan değişikliklerin de duyarlılığı artıracağına inanıyoruz” diye konuştu.

2. Türkiye’de Günde 524 İş Kazası Yaşanıyor, 4 Kişi Ölüyor

AKP, muhalefetin en çok üzerinde durduğu Türkiye’nin kanayan yarası iş cinayetleri ve meslek hastalıklarıyla ilgili TBMM’ye Meclis Araştırması verdi.

Prof. Dr. Necdet Ünüvar’ın ilk imzacı

Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar’ın ilk imzacı olduğu araştırma önergesinde, Türkiye’nin vahim durumu bir kez daha ortaya konuldu.

Buna göre, dünyada her gün 1 milyon, yılda yaklaşık 313 milyon iş kazası yaşanıyor. Ülkemizde ise, günde 524 iş kazası oluyor. 3,7 kişi hayatını kaybediyor. 4,6 kişi ise kaza sonucu iş göremez hale geliyor.

Günde 5 kişi de iş göremez hale geliyor…

Prof. Necdet Ünüvar önergenin gerekçesinde, ILO kaynaklarına göre, her gün 6300, yılda ise 2,3 milyondan fazla çalışanın iş kazası ya da meslek hastalıkları nedeniyle hayatını kaybettiğine dikkat Türkiye’de 2013 yılında faaliyet gösteren 1.611.292 iş yerinde 191.389 sigortalı iş kazası geçirdi, 371 kişi meslek hastalığı geçirdi.

1390 kişi iş kazası sonucu hayatını kaybetti. 2013 yılında iş kazaları ve meslek hastalıkları sonucu 2.358.195 iş günü kaybedildi. Sürekli iş göremez rakamı 1694 oldu. Bu rakamlara göre, Türkiye’de yaklaşık 524 iş kazası oluyor. 3,7 kişi iş kazası sonucu hayatını kaybediyor. 4,6 kişi de iş göremez hale geliyor.

 

AKP’nin araştırma önergesinde, Türkiye’nin iş sağlığı ve iş güvenliği alanlarında önemli değişimlerin ve gelişmelerin yaşandığı bir süreçten geçtiği savunuldu.

Ekinoks Osgb

Asbest Sökümü, Genel, Haberler, Hizmetlerimiz, İş Güvenliği, işyeri hekimliği, İşyeri Hemşireliği, Risk Değerlendirmesi, Yangın Güvenliği