Blog

18 Aralık 2015

İş Kazalarını Önleme Yöntemleri

İş Kazalarını Önleme Yöntemleri

 

Atatürk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fahrettin Korkmaz, iş kazalarını önlemek için işçiye iş sağlığı ve güvenliği eğitiminin verilmesi, risklerin anlatılması gerektiğini bildirdi.

Korkmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de özellikle son yıllarda sanayideki gelişmeler doğrultusunda iş kazalarında artışlar olduğuna dikkati çekti.

Avrupa ülkelerinde sanayinin çok daha gelişmiş olmasına rağmen iş kazalarının meydana gelmediğini öne süren Korkmaz, “Bunun sebeplerini araştırdığımızda, iş sağlığı ve güvenliği konusundaki eğitimlerin alışkanlık haline geldiğini görüyoruz. Çalışma hayatının bir parçası olarak algılanmış ve bir kültür olmuş. Ama ülkemizde henüz o kültür düzeyine gelen iş sağlığı ve güvenliği alanında bir alışkanlığımız maalesef mevcut değil” diye konuştu.

Türkiye’de maddi ve manevi zararlara neden olan iş kazalarının önlenmesi için mutlaka iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin verilmesi gerektiğini vurgulayan Korkmaz, şunları kaydetti:

“Her işveren çalıştırdığı işçilerin eğitimlerini vermek, riskleri belirlemek, risk analizlerini yapmak, bunların tehlike sınırlarını belirlemek, önlemlerin neler olduğunu ortaya koymak mecburiyetindedir. İş kazalarını önlemek için işçilere iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verilmeli, riskler anlatılmalıdır. İşverenlere, mevcut eksikliklerin giderilmesi hususunda gerekli her türlü çalışmayı yapmak, işçilere de aldıkları eğitimler doğrultusunda hareket etme mecburiyetini getirmek gerekiyor. Aksi takdirde hem çalışanlar hem de işverenler açısından birtakım hukuki, cezai idari ve disipline yönelik sonuçlar doğmaktadır.”

-“Yeni yasa bir başlangıç olacak”-

Prof. Dr. Korkmaz, “Yeni hazırlanarak TBMM’ye sunulan ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Tasarısı’, iş kazalarını azaltacak şekilde hazırlanarak çıkarılması halinde iyi sonuçlar alabilir, yeni bir başlangıç yapabiliriz” diye konuştu.

TBMM’ye sunulan yasa tasarısının çıkarılması halinde bazı olumsuz hadiselerin ortadan kaldırılabileceğini bildiren Korkmaz, “Aksi takdirde şu ana kadar yapıldığı gibi iş kazası olduktan sonra iş müfettişinin gelip ziyaret ettiği iş yerlerinde iş güvenliğini sağlamamız mümkün değildir. İş yerlerinin denetiminin mutlaka kaza olmadan, olumsuzluklar yaşanmadan yapılması şarttır” dedi.

Haber: Erzurum Haber

EkinoksOsgb

Asbest Sökümü, Genel, Haberler, Hizmetlerimiz, İş Güvenliği, işyeri hekimliği, İşyeri Hemşireliği, Risk Değerlendirmesi, Yangın Güvenliği