ISG KATİP ONAYI

isyeri-hekimligi

ISG KATİP İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR

T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na (ÇSGB) bağlı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, Kanunen zorunlu olan İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) hizmetlerinin online takibi için, İSG Katip olarak adlandırılan bir sistem geliştirmiştir.

Bu sistem üzerinden Türkiye’de kayıtlı olan tüm şirketlerin İSG hizmeti alıp almadıklarını bilgisayar ortamında kolaylıkla takip edebilmektedir. Böylece İSG hizmeti almayan işverenlere yönelik otomatik olarak cezai işlem yapılabilmekte, itiraz söz konusu olduğunda işyerleri denetime alınmakta ve itirazlar incelenerek karar verilmektedir.

Ekinoks OSGB’ye İSG Katip üzerinden ONAYLAMAK için Tıklayınız.

HİZMET ALAN İŞYERLERİNİN İSG-KATİP İŞLEMLERİ
Hizmet alan işyerleri modülü, Türkiye’de faaliyet gösteren tüm işyerlerinin İSG
hizmetlerini bildirmeleri için tasarlanmıştır. Modül üzerinde işyerleri ve İSG
profesyonellerinin karşılıklı olarak yaptığı tüm sözleşmeler görüntülenebilmektedir.
Modül aracılığı ile sözleşmeler onaylanıp, iptal edilebilmektedir.

Hizmet alan işyerleri, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında yürütecekleri
iş ve işlemlerini gerçekleştirmek için SGK veri tabanında kayıtlı e-bildirge
kullanıcılarının kimlik bilgileri ve e-devlet şifresi ile İSG-KATİP sistemine girerek
sözleşmelerini yapabilmektedir.

e-Devlet Şifresi Nedir ve Nasıl Alınır?

e-Devlet, vatandaşlara devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulması demektir. e-Devlet Kapısı, kamu hizmetlerine tek bir noktadan erişim imkanı sağlayan bir internet sitesidir. Tek bir kimlik doğrulaması (şifre, e-imza, mobil imza vb.) ile pek çok entegre elektronik hizmetlere aynı adresten alabilirsiniz: www.turkiye.gov.tr
e-Devlet Şifresini, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğin (nüfus cüzdanı) ibraz edilerek Yurt içinde PTT Merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerden alınabilir. Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı olarak 2 TL tahsil edilmektedir.
Bununla birlikte, mobil imza veya elektronik imza kullanılıyorsa, e-Devlet Kapısına bunlardan biri ile giriş yaptıktan sonra şifreyi oluşturabilirsiniz. ISG Katip onaylama işlemleri dahil tüm elektronik hizmetlere erişebilmek için TC Kimlik numaranız ve PTT’den almış olduğunuz şifre ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.