Blog

3 Şubat 2015

İşyeri Hemşireliği

İşyeri Hemşireliğinin Önemi

İşyerlerinde hemşire önemlidir.

30 Aralık 2012 tarihinden itibaren binlerce işyeri, bunlarla anlaşmak zorunda  İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili sorunların saptanmasında, önceliklerin belirlenmesinde ve yapılacak çalışmalarda işyeri hekimine yardımcı olur. Bu nedenle özellikle “işyeri hemşireleri” çok önemli.

Çalışanların özellikleri ve sağlık düzeyleri ile ilgili veri toplar, kaydeder, sağlık ve çalışma öykülerini işe giriş/periyodik muayene formuna yazar ve fizik muayeneye yardımcı olur

İşyeri Hemşireliği işyerinde sağlık taramaları yaparak şüpheli vakaları hekime sevk eder

Gebe ve emzikli kadınların izlenmesi,zararlı maddelerden korunması için çalışır;çocuk bakım hizmetleri ile ilgili çalışmaların planlanması,yürütülmesi ve kontrolüne katılır.

Çalışanların hastaneye sevk işlemlerini sağlar, tedavisini izler ve rehabilitasyon hizmetlerine katılır

Yardımcı sağlık hizmetlerinin planlanması, değerlendirilmesi,izlenmesi ve yönlendirilmesinde işyeri hekiminin önerileri doğrultusunda çalışır, gerekli kayıtları tutar,

Yardımcı sağlık hizmetlerinin planlanması, değerlendirilmesi, izlenmesi ve yönlendirilmesinde işyeri hekiminin önerileri doğrultusunda çalışır, gerekli kayıtları tutar,

Ayrıca İşyeri Hemşireliği ilkyardım hizmetlerinin organizasyonu ve yürütülmesinde işyeri hekimine yardımcı olur

İşyerinde çalışanların sağlık eğitiminde görev alır .

 

Uzmanlarımızdan Detaylı Bilgi ve Teklif Almak İçin Bize Ulaşın;

http://www.ekinoksosgb.com

Tel:  0216 574 65 05

 

30 Haziran’dan itibaren, 6.7 milyon işçi çalıştıran 500 binin üzerinde ‘tehlikeli’ olarak değerlendirilen işyerinde; iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve hemşire istihdam etme mecburiyeti başlıyor.

Bu kapsamda hamamlardan, masaj salonlarına, kuaförlerden, kavun karpuz yetiştirilmesine kadar birçok işyeri yer alıyor.

Ne zaman mı?
30 Haziran 2013 tarihinden itibaren!
Bugün 10 Haziran.
Demek ki yaklaşık 20 gün sonra, hamamda “işyeri hemşiresi” çalıştırma mecburiyeti başlıyor!
Şimdi soracaksınız; “Kadınlar hamamında mı erkekler hamamında mı?”
Yanıt: Her ikisinde de!
Bitmedi… Hemşire de aranılan bir özellik daha var;“işyeri hemşiresi” olması gerekiyor. Bunun için de işyeri hemşiresi olduğuna dair belge almış olma zorunluluğu aranılıyor.
Hamamlarda, hemşirenin yanı sıra “iş güvenliği uzmanı” ve “işyeri hekimi” de çalıştırılması gerekiyor.

TEHLİKELİ İŞYERİ

Çok kişi farkında değil. Sayısı 500 bini aşan “tehlikeli ve çok tehlikeli” iş yerlerinde, 30 Haziran 2013 tarihinden itibaren
Hemşire (yardımcı sağlık personeli)
İşyeri hekimi,
İş güvenliği uzmanı çalıştırılması gerekiyor.
Hamamlar da “tehlikeli iş yeri” sınıfında yer alıyor.
Sadece hamamlar değil;
– Saunalar,
– Kaplıcalar,
– Ilıcalar,
– İçmeceler,
– Zayıflama salonları,
– Masaj salonları,
– Solaryum salonları,
“tehlikeli işyeri” sayılıyor.

İnanmayanlar 29 Mart 2013 tarih ve 28602 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan İş Sağlığı ve İş Güvenliğine İlişkin Tehlike Sınıfları Tebliği, 96.04 pozisyona bakabilirler.

BİR İŞÇİ BİLE YETERLİ

Hamamların da “tehlikeli işyeri” olarak yer aldığı, toplamı yaklaşık 520 bini bulan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde “bir işçi dahi çalıştırılsa” yukarıda belirtilen üç kişinin (yani işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve hemşirenin) 30 Haziran 2013 tarihinden itibaren çalıştırılması gerekiyor.
İşyerinde öteden beri çalışanlara ek olarak, yukarıdaki üç kişinin daha istihdam edilecek olması nedeniyle,  “Biz bu üç kişiyi nereye oturtacağız, bir ay boyunca ne iş vereceğiz, en önemlisi üç kişiye birden her ay dünyanın maaşını nasıl ödeyeceğiz?” diye endişe edenler olabilir.
Endişeye gerek yok.
Dışarıdan, “ortak sağlık ve güvenlik birimleri”nden hizmet alınması da mümkün olabilecek. Böyle olunca, bu üç kişinin maliyeti çok düşük olacak.

‘Tehlikeli’ kapsamına giren bazı işyerleri

Mobilya imalatı,
Deniz balıkçılığı,
Şampuan imalatı,
Çanak, çömlek ve vazo imalatı,
Arıcılık,
Kümes hayvanları yetiştiriciliği,
Ansiklopedi, sözlük ve kitap basım hizmetleri,
Şarap ve bira imalatı,
Gıda ürünleri imalatı,
Süt ve peynir imalatı,
Kavun-karpuz yetiştirilmesi,
Zeytin, çay ve fındık yetiştirilmesi,
Yatak,
yorgan,
yastık imalatı,
Ayakkabı, bor ve terlik imalatı,
Koyun ve keçi yetiştiriciliği,
Leblebi çekirdek imalatı,
Kedi-köpek maması imalatı,
Matbaalar,
Yapma çiçek imalatı,
Çatal, bıçak imalatı.

Not: Tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinin hangileri olduğuna dair kapsamlı listeye, www.ekinoksosgb.com adresinden ulaşabilirsiniz.

10 işçinin altında çalıştırana avantaj

İŞ yerinde öteden beri çalışanların sayısı 10’dan az ise, bunların iş sağlığı ve güvenliği masrafları, Sosyal Güvenlik Kurumu’nca karşılanacak. Ancak masrafların karşılanması, yukarıda belirtilen üç kişinin istihdamını veya bu üç kişi için dışarıdan hizmet alınmasına engel değil.

HER AY 13.475 TL CEZA

Çalışan sayısı 50’nin altında olan “tehlikeli ve çok tehlikeli” sınıftaki iş yerlerinde iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve yardımcı sağlık personeli (hemşire) çalıştırma zorunluluğu, 30 Haziran 2013 tarihi itibariyle başlayacak. Bunları çalıştırmayan veya bu hizmetleri veren “iş güvenliği ve sağlık hizmetleri birimleri ile anlaşmayan iş yerlerine, her ay için, 13.475 TL idari para cezası” kesilecek.

Buna göre, örneğin 6 ay için kesilecek ceza (6 x 13.475 =) 80 bin 850 TL olacak. Bu ceza bir işçi çalıştıran işyerine de 100 işçi çalıştıran iş yerine de aynı tutarda uygulanacak.

Berber ve kuaförler tehlikeli iş yeri

30 Haziran 2013 tarihinden itibaren; işyeri hemşiresi, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı istihdam edecek“tehlikeli sınıfa” giren işyerleri arasında, berber ve kuaförler de yer alıyor. Cilt bakımı, kaş alma, ağda, manikür, pedikür ve benzeri hizmetleri sunan “güzellik salonları” da, tehlikeli işyerleri sınıfında yer alıyor.

Az tehlikeli işyerleri 30 Haziran 2014’te

Az tehlikeli işyerlerinin, işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve hemşire çalıştırmaya başlamaları veya bu hizmetleri veren kurumlarla anlaşma yapmaları için 30 Haziran 2014 tarihine kadar süreleri var.

Az tehlikeli iş yerlerinden bazıları:

Bakkal, manav, kırtasiyeci, pastane, çikolata imalatçısı, çiklet imalatçısı, süttozu imalatçısı, dondurmacı, gelinlik, gömlek, eldiven ve kravat imali, at ve eşek arabası imalatı, fayton imalatı, baharat imalatı, kuyumcu vs..

Kapıcısı olanlara 1 yıl sonra zorunlu

Kapıcı çalıştıran apartmanlar da 30 Haziran 2014 tarihinden itibaren:
İşyeri hemşiresi,
İş güvenliği uzmanı,
İşyeri hekimi
çalıştırma ve bunları istihdam etmek suretiyle hizmet veren birimlerle anlaşmak zorundalar. Aksi halde, her ay için “idari para cezası” ödeyecekler…

Şükrü Kızılot / Hürriyet

 

Kaynak: Hürriyet

Genel , , , , , , , ,

Leave a Reply